Navýšení limitu pro konopí v České republice na 1% THC bylo schváleno

22.09.2021

Povedl se celkem revoluční krok díky kterému se ČR bude řadit k zemím, které už prosadili zvýšení limitu z původních a celkem nesmyslně nelogicky opodstatněných .2% rep .3% jako platí ve zbytku světa a evropy. Země kde už k navýšení limitu došlo jsou např. Švýcarsko, Itálie, Urugay nebo Thajsko. Od tohoto kroku si slibujeme rozšíření pěstování CBD a CBG konopí, které není psychoaktivní a které přináší všechny výhody jak pro zemi tak pro člověka.

Novela bude platnou až od 1. ledna 2021, poté co ji podepíše prezident. K čemu tedy přesně dojde v rámci zákonů:

Dojde k navýšení limitu obsahu THC v technickém konopí na 1 %. Pěstitelé se tedy nebudou muset obávat kriminalizace v důsledku pěkného počasí a dalších pěstebních podmínek.

Zemědělci pěstující odrůdy technického konopí ze společného evropského katalogu nebudou muset prokazovat obsah THC v rostlinách konopí. Pouze předloží certifikát o původu osiva.

Kvůli finančně I administrativně dostupnějším licencím dostanou I normální podnikatelé možnost zapojit se do produkce konopí a květů konopí.

Díky umožnění hromadné extrakce konopí dojde k zásadnímu rozšíření nabídky lékových forem pro pacienty, kteří se konopím léčí.

Všechny extrakty z konopí, které mají obsah THC do 1 % hmotnosti a které zároveň nemají omamné účinky, budou zcela vyňaty z režimu nakládání s návykovými látkami. To znamená, že například mastička vyrobená z neomamné odrůdy konopí, už nebude návykovou látkou, ačkoliv obsahuje THC  ačkoliv původní rostlina konopí mohla přesáhnout 1 % THC. Díky naředění účinných látek během výroby masti vznikne "extrakt", který nebude návykovou látkou ve smyslu zákona.

V součtu jde tedy o balík pragmatických opatření nezatížených dogmatismem a stereotypizací. Ty jsou professional českou politiku v oblasti návykového chování bohužel stále zásadními překážkami, jak jsme se přesvědčili I v průběhu projednávání této novely.

Novelu připravoval Tomáš Vymazal a Radek Holomčík, kterým za to samozřejmě patří obrovský dík a to především za to, že boj o prosazení nevzdali ani přes odmítavý a zrádný postoj ze strany senátu, který jejich návrh odmítl a poslanci ho museli přehlasovat 101 hlasy!